Dęby Osielsko

3 Wrzesień 2019

Ekstraliga – półfinały play-off: KWK Construction Dęby Osielsko - Silesia Rybnik 14:4 (8 r.) i 8:7

Stan rywalizacji (do 3 zwycięstw): 2-0

 

Sobota 31 sierpnia – Osielsko:

Mecz I

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Wynik

Hity

Błędy

Silesia

1

2

0

0

0

0

1

0

 

4

7

4

Dęby

1

5

0

1

1

1

3

2

 

14

9

2

zwycięski obieg zdobyty przy 2 autach

Miotacze: [OSI] Adan Cabrales - Winner, Łukasz Snopek (8.)

[RYB] Patryk Sawicki - Loser, Robert Stęchły (6.), Radosław Bębeński (8.)

Home Run: [OSI] Daniel Catalan (8. r., 0 autów, 1 pkt)

KWK Construction Dęby: Acosta 2B, Cromwell SS, Jasiakiewicz 3B, Cabrales P (b7. J. Liwoch PR, t8. Snopek P), Matuszewski 1B, Teska LF (t6. Sztejka LF), Szymański RF (b6. Karczewski PH/RF), Zajda CF (b8. Catalan PH), Macniak C (t8. Baranowski C).

Asysty punktowe: Cabrales, Matuszewski - po 3, Cromwell - 2, Jasiakiewicz, Teska, Sztejka, Catalan - po 1.

Punkty: Acosta, Cromwell - po 3, Zajda, Macniak - po 2, Jasiakiewicz, Cabrales, Matuszewski, Catalan - po 1.

Hity: Cabrales (2 2B) - 2, Catalan (HR), Matuszewski (2B), Cromwell, Teska, Sztejka, Zajda, Macniak - po 1.

 

Niedziela 1 września – Osielsko:

Mecz II

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Wynik

Hity

Błędy

Silesia

2

0

0

0

0

1

2

2

0

7

8

3

Dęby

2

3

1

0

0

1

0

1

x

8

11

2

Miotacze: [OSI] Łukasz Snopek, Daniel Catalan (7.) - Winner, Paweł Sztejka (9.) - Save

[RYB] Ryoma Watanabe - Loser

Home Runy: [OSI] Patrick Cromwell (1. r., 1 aut, 1 pkt); [RYB] Jacek Wilk (7. r., 0 autów, 1 pkt)

KWK Construction Dęby: Acosta 2B, Cromwell SS, Catalan CF/P/CF, Jasiakiewicz 3B, Matuszewski 1B, Sztejka RF/CF/P, Teska DH (t7. Szymański RF), Zajda LF, Baranowski C, Snopek P.

Asysty punktowe: Jasiakiewicz - 3, Cromwell - 2, Matuszewski, Sztejka - po 1.

Punkty: Catalan - 3, Baranowski - 2, Acosta, Cromwell, Zajda - po 1.

Hity: Jasiakiewicz - 4, Cromwell (HR) - 2, Acosta, Catalan, Teska, Zajda, Baranowski - po 1.

 

Dwoma zwycięstwami nad broniącą tytułu mistrza Polski Silesią Rybnik baseballiści KWK Construction Dębów Osielsko rozpoczęli rywalizację w półfinałach play-off Ekstraligi. By awansować do finału, potrzebują jeszcze tylko jednej wygranej.

 

Rok temu, przy identycznym zestawie par półfinałowych, będąca wówczas w wielkiej formie Silesia wygrała w Osielsku dwa spotkania i dopełniła formalności w trzecim meczu w Rybniku. Jednakże tegoroczna postawa śląskiej drużyny nie stawiała jej w roli faworytów, choć zgodnie z oczekiwaniami Silesia przywiozła silniejszy skład, niż przed tygodniem na Puchar Polski. Osielszczanie odnieśli dwa zwycięstwa, ale w niedzielę mistrzowie pokazali pazury i w końcówce byli bliscy odwrócenia losów spotkania. Do sensacji doszło natomiast w drugiej parze półfinałowej. W Kutnie Barons Wrocław w niedzielnym meczu dosłownie roznieśli w strzępy miejscową Stal!

 

Kalifornijczyk Adan Cabrales miotał w pierwszym meczu w zespole gospodarzy, Silesia wystawiła dysponującego trudnym, mylącym narzutem Patryka Sawickiego. Hity obu śląskich Japończyków w inauguracyjnej partii dały gościom prowadzenie 1:0, w dolnej turze gospodarze wyrównali po serii baz sprezentowanych im przez Sawickiego. W II odsłonie hit Roberta Stęchłego przyniósł rybniczanom aż 2 obiegi i ponowne prowadzenie. W dolnej turze śląski miotacz nadal przegrywał pojedynki i KWK Construction Dęby szybko obsadziły wszystkie bazy biegaczami. Patrick Cromwell i Cabrales zostali wyautowani, ale asystowali przy obiegach Radosława Zajdy i wyrównującym Mateusza Macniaka. Wszyscy zadrżeli (mając w pamięci groźną kontuzję wrocławskiego pałkarza podczas Pucharu Polski przed tygodniem), kiedy odbita od ziemi piłka uderzyła w twarz Bartosza Matuszewskiego, ale to tylko podrażniło sportową złość pałkarza KWK Construction Dębów. Zaraz potem ujrzał pasującą mu piłkę, machnął potężnie i dwubazowym hitem dał swojej drużynie prowadzenie, sprowadzając do mety Phila Acostę i Pawła Jasiakiewicza. Sam też zdobył obieg dzięki hitowi Bartosza Teski i po 5-punktowej rundzie osielszczanie objęli prowadzenie 6:3.

Skuteczna gra Cabralesa trzymała w ryzach śląskich pałkarzy. Wprawdzie obsadzili wszystkie bazy w IV odsłonie, ale punktu nie zdobyli. Natomiast gospodarze dodawali do wyniku pojedyncze obiegi i po sześciu partiach prowadzili 9:3. W VII rundzie Silesii udało się wreszcie wykonać jeden obieg, ale miejscowi odpowiedzieli w dolnej turze trzema punktami, dwa z nich po świetnym dwubazowym hicie Cabralesa. Kalifornijczyk zakończył na tym udział w meczu, na górce miotacza zastąpił go Łukasz Snopek, który szybko odprawił trzech rywali w VIII części meczu. Jej dolną turę otworzył home runem trener Daniel Catalan, który do tej pory kierował drużyną z ławki rezerwowych i właśnie w tym momencie wpuścił sam siebie na boisko. To już czwarty home run Catalana w tegorocznych rozgrywkach Ekstraligi! Silesia ponownie zmieniła miotacza, Radosław Bębeński wyautował dwóch osielszczan i zakończyłby rundę strajkautem Snopka, ale łapacz Kenjiro Hatakeyama nie złapał trzeciego strajku, więc Snopek pobiegł w kierunku 1. bazy. Japończyk odzyskał piłkę i rzucił ją do bazowego wystarczająco szybko, by wyautować tam rywala, ale znowu się pomylił, podał piłkę niecelnie i trafił… w plecy biegnącego Snopka! Ten dotarł bezpiecznie do bazy, a Cromwell wykorzystał błąd Silesii i zdobył obieg kończący mecz, ponieważ KWK Construction Dęby podwyższyły przewagę do 10 pkt. i zgodnie z „regułą miłosierdzia” pojedynek został zakończony ich zwycięstwem 14:4.

 

W niedzielę dla Silesii miotał Japończyk Ryoma Watanabe, a trener Catalan postawił na doświadczenie Snopka, który poprzedniego dnia narzucił w końcówce meczu zaledwie 11 piłek. Po I rundzie znowu był remis. Mariusz Paprocki wybił dwubazowego hita, a szybki jak błyskawica Watanabe zdobył obieg, startując z 1. bazy. Paprocki podwyższył na 2:0 po błędzie obrony. W odpowiedzi pozyskany przez KWK Construction Dęby w trakcie sezonu Amerykanin Patrick Cromwell wybił home runa! Absolwent cenionego w baseballowym światku Uniwersytetu Clemson ubiegłej wiosny grał w play-off I Dywizji akademickiej ligi NCAA w wyjściowym składzie Clemson Tigers, w tym sezonie występował z powodzeniem w Bundeslidze, która jednak wcześnie zakończyła sezon ze względu na finały mistrzostw Europy, które w najbliższą sobotę rozpoczną się w Niemczech. Wyrównujący obieg zdobył Catalan po odbiciu Pawła Sztejki.

W II partii, podobnie jak w I, gospodarze wybili 3 hity – Jasiakiewicz z podwójną asystą punktową, bo ściągnął do mety Zajdę i Witolda Baranowskiego. Catalan podwyższył wynik po błędzie obrony. III część meczu to kolejne 3 hity pałkarzy KWK Construction Dębów, tym razem zaowocowały one jedynie obiegiem Baranowskiego. Wynik 6:2 pozostał na tablicy wyników nieco dłużej – tym bardziej, że trwał festiwal świetnego miotania w wykonaniu Snopka, który narzucił 4 i 2/3 perfekcyjnej rundy pod rząd (żaden pałkarz Silesii nie dotarł w tym czasie do 1. bazy)! Passę tę przerwał dopiero hit Paprockiego w VI partii, zawodnik ten zdobył punkt po hicie Adriana Mularczyka. W odpowiedzi Catalan wykonał swój trzeci obieg tego dnia i gospodarze prowadzili 7:3.

Snopka zastąpił na górce miotacza Catalan, ale w tej roli nie był w niedzielę tak dobry, jak w ataku. Już pierwszy rywal, Jacek Wilk, wybił mu home runa. To poderwało śląski zespół do ataku i już w następnej, VIII rundzie kolejny hit Wilka doprowadził do remisu 7:7, bo dzięki niemu finiszowali po punkty A. Mularczyk i Marek Setla! W dolnej turze zmęczony już ponad setką narzutów Watanabe wpuścił do gry pierwszych dwóch pałkarzy z Osielska, trafiając ich narzucaną piłką. Jasiakiewicz wybił hita (po raz czwarty w tym meczu), który dał KWK Construction Dębom obieg Acosty i ponowne prowadzenie!

Pozostała ostatnia, IX runda: gospodarze musieli w górnej turze wyautować trójkę rywali bez straty punktu, Silesia potrzebowała jednego obiegu, by przedłużyć mecz przynajmniej o dolną turę. Catalan ustąpił miejsca na górce Sztejce, powierzając mu rolę miotacza-closera (zamykającego mecz przy nikłym prowadzeniu). Stęchły rozpoczął hitem, potem popisał się szybkością, kradnąc dwie bazy i stanął u progu ostatniej prostej do wyrównującego obiegu, przy jednym aucie! Sztejka wystrajkował Watanabe i Paprockiego, ale trafił narzutem Hatakeyamę. Kolejnym pałkarzem był A. Mularczyk, który odbił piłkę do trzeciobazowego Jasiakiewicza. Weteran z mistrzowskiej drużyny Dębów 2004 pewnie podał na „jedynkę” do Matuszewskiego, który zakończył mecz zwycięstwem gospodarzy 8:7!

 

Ponad stumetrowa odległość płotu kończącego boisko w Osielsku od bazy domowej nie jest już straszna baseballistom. Tydzień temu podczas Pucharu Polski oglądaliśmy aż 10 home runów wybitych w 7 meczach (oraz 15 w specjalnej rywalizacji pałkarzy Home Run Derby), w sobotę i niedzielę kolejne 3 odbicia ponad całym boiskiem zaprezentowali Catalan, Cromwell i Wilk. Pałkarze KWK Construction Dębów wybili już w tym sezonie 14 home runów meczowych – rzecz bez precedensu w 25-letniej historii klubu! 8 HR osielszczanie wybili w Ekstralidze (Catalan 4), 5 HR podczas europejskiego pucharu w Bułgarii, jednym „strzałem” popisał się Zajda w barwach narodowych, podczas turnieju w Pradze.

Dwa zwycięstwa mocno przybliżyły KWK Construction Dębom perspektywę awansu do finału Ekstraligi. Osielszczanie potrzebują już tylko jednej wygranej w serii do trzech zwycięstw. Rywalizacja przenosi się teraz na Śląsk, za tydzień w Rybniku trzeci, a w przypadku sukcesu Silesii również czwarty mecz półfinałowy. Jeśli obrońcy tytułu zdołają wyrównać, decydujący piąty mecz odbędzie się w sobotę 14 września w Osielsku. Podopieczni trenera Catalana chcą jednak rozstrzygnąć rywalizację już w Rybniku.

W drugiej parze półfinałowej spotkały się w Kutnie zespoły miejscowej Stali i Barons Wrocław. W sobotę gospodarze wygrali 10:2, a Jakub Wojtczak popisał się Grand Slamem – wybił home runa przy komplecie biegaczy na bazach, dającego drużynie aż 4 punkty z jednej akcji. Do sensacji doszło w niedzielę: Barons zdeklasowali Stal 19:2! Tak wysokiego pogromu Stal nie doznała od wielu lat, w dodatku na własnym terenie… Cała baseballowa Polska przecierała oczy ze zdumienia, widząc ten wynik. „Przepraszamy wszystkich kibiców” – taki wpis, wraz ze zdjęciem… wiadra zimnej wody, zamieściła po meczu Stal na portalu społecznościowym. W tym półfinale mamy więc remis 1-1 i kolejne dwa mecze we Wrocławiu.

 

Wyniki I i II meczów półfinałowych:
KWK Construction Dęby Osielsko – Silesia Rybnik 14:4 (8 r.) i 8:7; stan rywalizacji 2-0
Stal Kutno – Barons Wrocław 10:2 i 2:19; stan rywalizacji 1-1

 

Za tydzień w Rybniku trzeci i (w razie potrzeby) czwarty mecz pólfinałowy. Natomiast w Osielsku rezerwy KWK Construction Dębów zagrają w ćwierćfinale play-off Bałtyckiej Ligi Baseballu z Warsaw Dragons. Początek spotkań w niedzielę 8 września o godz. 11 i 14.
 
 
Ze sportowym pozdrowieniem
Jarek S. Kaźmierczak

zamknij x

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.