Najpiękniejszy ogród...2026

Wójt Gminy Osielsko ogłasza XXVII edycję Konkursu Gminnego „Najpiękniejszy ogród w Gminie Osielsko”, będącego pierwszym etapem Konkursu Powiatowego „Najpiękniejszy ogród w Powiecie Bydgoskim”.
Zgłoszenia przydomowych ogrodów przyjmowane są do 12 czerwca 2026 r. w Urzędzie Gminy Osielsko, ul. Szosa Gdańska 55A – pokój nr 7a, telefonicznie: 52 324 18 49,
email: gmina@osielsko.pl
Kryteria oceny ogrodów zgodnie z regulaminem konkursu są następujące:
1) kwietniki, skalniaki, murki kwiatowe, pergole, rośliny rodzime, w szczególności niekratujące – 0-20 pkt.
2) wykorzystanie w ogrodzie mało znanych iglaków i liściastych krzewów ozdobnych oraz pnączy, roślin żywopłotowych – 0-20 pkt.
3) warzywnik oraz trawniki i ich utrzymanie – 0-20 pkt.
4) obiekty służące do retencjonowania wody – 0-10 pkt.
5) racjonalne urządzenie części wypoczynkowej – 0-10 pkt.
6) miejsca przyjazne naturze, w tym małym ssakom, motylom, płazom, ptakom, nietoperzom i owadom – 0-20 pkt.
7) budki lęgowe dla ptaków, karmniki z pokarmem przez cały rok (również zimą) oraz „hotel-schron” dla owadów zapylających – 0-20 pkt.
8) kompostowanie odpadów organicznych - 0-10 pkt.
Celem Konkursu Gminnego „Najpiękniejszy ogród w Gminie Osielsko” jest promocja ogrodów przyjaznych przyrodzie i krajobrazom, bogatych gatunkowo, z niszami ekologicznymi, z których chętnie korzystają pożyteczne owady, płazy, ptaki, jeże i nietoperze. Konkurs propaguje tradycyjne wiejskie ogrody będące częścią naszej kultury i tradycji oraz kształtujące krajobraz i klimat.
Treść Zarządzenia Nr 42/2026 Wójta Gminy Osielsko z dnia 15 maja 2026 r. w sprawie Konkursu Gminnego „Najpiękniejszy ogród w Gminie Osielsko” oraz Regulamin Konkursu dostępne są na stronie: www.bip.osielsko.pl
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie i pochwalenia się swoimi pięknymi, przydomowymi ogrodami.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!